Institut for Matematik og Datalogi 1. februar 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 1

Litteratur

Lærebogen er Kenneth H. Rosen, Discrete Mathematics and Its Applications, 4. udgave, McGraw-Hill, Inc., 1999. Den kan fås i Studenterboghandelen for 335 kr.

3. udgave af bogen kan også bruges, da vi kun bruger de dele, som er dækket af begge udgaver. Når der stilles opgaver, vil opgavenumre svarende til begge udgaver blive angivet.

Løsningerne til opgaver med ulige numre kan findes bagest i bogen. Af og til defineres nye begreber mellem opgaverne, så prøv at se lidt længere oppe på siden, hvis en opgave bruger et begreb, du ikke kender.

Nogle af de emner, vi skal gennemgå, er ikke dækket af bogen. Disse emner er beskrevet i kompendiet “Noter til DM11”, som kan fås i Studenterboghandelen for 13 kr. Bogen og dette kompendium dækker tilsammen pensum.

Desuden kan man for 29 kr. købe kompendiet “Noter til DM11 II”. Det indeholder kopier af de overheads, som Joan Boyar brugte i sin undervisning i DM11 i 1996.

Skema

Skemaet for DM11 i læseplanen er fejlbehæftet. Nedenfor er skemaet, som det ser ud nu. Som det fremgår, har det ene eksaminatoriehold to ekstra eksaminatorietimer i uge 21. Det er ikke en optimal løsning, men når det er faldet på plads, hvem der vil følge dette hold, kan vi muligvis finde en bedre placering af disse to timer.

Mandag Tirsdag  Onsdag  Torsdag  Fredag
8–10  DM11(E) U49D DM11(E)  U49D
S1 (6–12, 14– 21) S2 (6–12, 14–18, 20–21)
10–12  DM11(F) U42

(5–13, 15–20) DM11(E) U42 S2 (21)

Forelæsningerne og torsdags-eksaminatorierne bliver afholdt af Lene Monrad Favrholdt, og onsdags-eksaminatorierne bliver afholdt af Morten Monrad Pedersen.

Praktiske oplysninger

Kurset har en hjemmeside: http://www.imada.ou.dk/∼lenem/DM11/. Her findes bl.a. danske oversættelser af en del af de udtryk, der anvendes i bogen.

I løbet af kurset vil der blive stillet nogle få afleveringsopgaver. Det er frivilligt at aflevere disse, men det er en rigtig god ide at gøre, da det kan være væsentligt at få respons på sin måde at løse opgaverne på.

Forelæsningen d. 2/2

Efter en kort introduktion til kurset vil vi gennemgå det meste af afsnit 1.1–1.7. Vi springer afsnit 1.8 over, da det er dækket af DM02.

Forelæsningen d. 9/2

Vi starter med det af afsnit 1.1–1.7, som vi ikke nåede sidst. Derefter begynder vi på kapitel 3. Vi springer afsnit 3.4 og 3.5 over, da de er dækket af andre kurser. I forbindelse med kapitel 3 vil vi gennemgå afsnittet “Structural Induction” i noterne.

Opgaver til uge 6

3. udgave: Afsnit 1.2: 7a, 8bc, 10bc, 26, 27, 28 Afsnit 1.3: 21, 26, 30 Afsnit 1.4: 12, 14

4. udgave: Afsnit 1.2: 7a, 8bc, 10bc, 26, 27, 28 Afsnit 1.3: 35, 40, 44 Afsnit 1.4: 14, 16