Institut for Matematik og Datalogi 16. februar 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 3

Forelæsningen d. 9/2

Vi gennemgik afsnit 1.6–1.7 og afsnit 3.1.

Forelæsningen d. 16/2

Forelæsningen blev aflyst p.g.a. sygdom.

Forelæsningen d. 23/2

Vi gennemgår afsnit 3.2–3.3 samt dele af afsnittet “Structural Induction” i noterne. Derefter begynder vi på kapitel 2. Fra kapitel 2 vil vi gennemgå afsnit 2.3–2.5 undtagen afsnittene “Representations of integers” og “Algorithms for integer operations”.

Opgaver til uge 8

Afleveringsopgaven kan afleveres til din instruktor i uge 8 eller 9.

Opgaver angivet i parantes gennemgås kun, hvis der bliver tid.

3. udgave: Afsnit 3.1: 3, 4, 20, 31 Afsnit 3.2: 6, 25, 33, (43), 44, 50 Afsnit 3.3: 6, (10), 12, 16

Afleveringsopgave: opgave 40 fra afsnit 3.2.

4. udgave: Afsnit 3.1: 11, 12, 30, 49 Afsnit 3.2: 6, 25, 33, (47), 48, 54 Afsnit 3.3: 6, (10), 12, 16

Afleveringsopgave: opgave 44 fra afsnit 3.2.