Institut for Matematik og Datalogi 2. marts 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 5

Forelæsningen d. 23/2

Vi nåede til beviset for Sætning 7 i afsnit 2.3.

Forelæsningen d. 2/3

Vi starter med beviset for Sætning 7 i afsnit 2.3. Derefter gennemgår vi så meget, vi kan nå, af afsnit 2.4–2.5 bortset fra afsnittene “Representations of integers” og “Algorithms for integer operations”. I forbindelse med afsnit 2.4 gennemgår vi Lamés Sætning fra afsnit 3.3.

Forelæsningen d. 9/3

Vi gør afsnit 2.5 færdigt og begynder på afsnittet “Algebra” i noterne.

Opgaver til uge 10

3. udgave: Afsnit 2.3: 33 Afsnit 3.2: 36, 53 Afsnit 2.5: 2bc, 7, 9, 10, 15, 16, 21, 18, 19, 20

4. udgave: Afsnit 2.3: 35 Afsnit 3.2: 40, 57 Afsnit 2.5: 2bc, 7, 9, 10, 15, 16, 21, 18, 19, 20