Institut for Matematik og Datalogi 19. april 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 11

Forelæsningen d. 13/4

Vi gennemgik afsnit 4.5 og afsnittet “Probability” i noterne undtagen punkt 2 i den sidste sætning på s. 16.

Forelæsningen d. 20/4

Vi afslutter afsnittet “Probability” i noterne. Derefter gennemgår vi afsnit 4.6–4.7 og afsnit 5.4–5.5 i 3. udgave / afsnit 5.5–5.6 i 4. udgave.

Forelæsningen d. 27/4

3. udgave: Afsnit 5.1–5.3.

4. udgave: Afsnit 5.1, afsnit 5.2 til men ikke med Sætning 5.2.4 og afsnit 5.3.

Opgaver til uge 17

Afleveringsopgave: Juni 98 opgave 7

June 98 opgave 6

1. Lad X være en stokastisk variabel, som kun antager værdierne 0 og 1. Vis, at Var[X] = E[X]E[1 − X].

2. Hvor mange gange skal man i gennemsnit kaste 6 ægte mønter, før man får 4 plat og 2 krone?

3. udgave: Afsnit 4.5: 14, 32, 33, 36 Afsnit 4.6: 18, 20, 35 Afsnit 4.7: 14 Afsnit 5.4: 6, 18, 24

4. udgave: Afsnit 4.5: 16, 34, 35, 38 Afsnit 4.6: 18, 20, 35 Afsnit 4.7: 14 Afsnit 5.5: 6, 18, 24