Institut for Matematik og Datalogi 26. april 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 12

Træffetid

Jeg har stadig træffetid hver mandag fra kl. 11.15 til kl. 12.00, men fra nu af sidder jeg på kontor nr. 2.724.

Forelæsningen d. 20/4

3. udgave: Vi gennemgik afsnit 4.6–4.7 og 5.4–5.5 undtagen Sætning 5.5.2.

4. udgave: Vi gennemgik afsnit 4.6–4.7 og 5.5–5.6 undtagen Sætning 5.6.2.

Forelæsningen d. 27/4

3. udgave: Vi afslutter afsnit 5.5. Derefter gennemgår vi afsnit 5.1–5.3

4. udgave: Vi afslutter afsnit 5.6. Derefter gennemgår vi afsnit 5.1, afsnit 5.2 til men ikke med Sætning 5.2.4 og afsnit 5.3.

Forelæsningen d. 4/5

3. udgave: Vi afslutter afsnit 5.3. Derefter gennemgår vi appendix 3 og afsnit 6.1.

4. udgave: Vi afslutter afsnit 5.3. Derefter gennemgår vi afsnit 5.4 og 6.1.

Opgaver til uge 18

Juni 98 opgave 5

Opgaver angivet i parantes gennemgås kun, hvis tiden tillader det.

3. udgave: Afsnit 5.5: 4, 8, 16, (18, 19), 22, 23 Afsnit 5.1: 11, (16), 17, 38 Afsnit 5.2: (3abd), 7, 18, 19 4. udgave: Afsnit 5.6: 4, 8, 16, (18, 19), 22, 23 Afsnit 5.1: 11, (16), 17, 38 Afsnit 5.2: (3abd), 7, 23

Bevis Sætning 5.2.5