Institut for Matematik og Datalogi 17. maj 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 14

Vi prøver igen …

Der dukkede kun én op til eksaminatorietimerne mandag d. 10. maj, så vi prøver igen mandag d. 17 maj kl. 10–12 i U49.

Spørgetime

Vi skal have fundet et tidspunkt til en spørgetime, så tænk over til næste gang (18/5), hvornår det helst skal være.

Forelæsningen d. 4/5

Vi nåede til og med Definition 6.1.6.

Forelæsningen d. 11/5

Vi afslutter afsnit 6.1. Derefter gennemgår vi afsnit 6.2–6.3 og så meget som muligt af afsnit 6.4.

Forelæsningen d. 18/5

Vi afslutter evt. afsnit 6.4. Derefter gennemgår vi afsnit 6.5–6.6. Hvis der bliver tid gennemgår vi afsnittet “Huffman encoding” i noterne.

Opgaver til uge 20

Opgaver angivet i parantes gennemgås kun, hvis der bliver tid.

Begge udgaver: Afsnit 6.2: 7, 11 Afsnit 6.3: 4, 9, 11 Afsnit 6.4: 2, 3, 14, 15, (26b), (28b), 32