Institut for Matematik og Datalogi 17. maj 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 15

Forelæsningen d. 11/5

Vi nåede til men ikke med Lemma 6.4.2.

Forelæsningen d. 18/5

Vi afslutter afsnit 6.4. Derefter gennemgår vi afsnit 6.5–6.6. Derudover skal vi have aftalt, hvornår vi skal afholde spørgetime.

Forelæsningen d. 25/5

Vi gennemgår afsnittet “Huffman encoding” i noterne. Derefter giver jeg et overblik over, hvad der er blevet gennemgået i løbet af kurset. Forbered gerne spørgsmål!

Opgaver til uge 21

Juni 98 opgave 2

3. udgave: Afsnit 6.5: 3, 6, 15, 26 Afsnit 6.6: 20, 24, 38

4. udgave: Afsnit 6.5: 3, 6, 15, 26 Afsnit 6.6: 24, 28, 42