Institut for Matematik og Datalogi 24. maj 1999 Odense Universitet LF

DM11 — F99 — Ugeseddel 16

Forelæsningen d. 18/5

Vi afsluttede afsnit 6.4 og gennemgik afsnit 6.5–6.6.

Forelæsningen d. 25/5

Vi gennemgår afsnittet “Huffman encoding” i noterne. Derefter giver jeg et overblik over, hvad der er blevet gennemgået i kurset. Stil gerne spørgsmål!

Spørgetime

Vi holder spørgetime fredag d. 25. juni kl. 14.15. Lokalenr. annonceres ved opslag på IMADA og på kursets hjemmeside.

Pensum

3. udgave af bogen: Afsnit 1.1–1.7 Afsnit 2.3–2.5 samt afsnittet om 0-1-matricer i afsnit 2.6 Afsnit 3.1–3.3 Kapitel 4 Kapitel 5 Kapitel 6 Appendiks 3

4. udgave af bogen: Afsnit 1.1–1.7 Afsnit 2.3–2.5 samt afsnittet om 0-1-matricer i afsnit 2.6 Afsnit 3.1–3.3 Kapitel 4 Afsnit 5.1, 5.2 til og med Sætning 3, 5.3–5.6 Kapitel 6

Noterne: S. 1–2 og 6–19

Alle opgaver, som vi har regnet i løbet af semestret